دوقلوهای مامان و بابا

خاطرات دوران بارداری و پس از آن

ريزش مو بعد از زايمان
نويسنده:دكتر پروين منصوري*


ریزش مو بعد از زایمان

 
بيشتر خانم‌ها 2 تا 3 ماه بعد از زايمان دچار ريزش مو مي‌شوند. اين نوع ريزش مو، بسيار شايع است و پزشکان، آن را ريزش موي بعد از زايمان مي‌نامند؛ عارضه‌اي موقتي که کاملا طبيعي تلقي مي‌شود چون همه موهايي كه در دوران بارداري در فاز قبل از استراحت متوقف شده بودند، حالا به يكباره وارد فاز استراحت مي‌شوند و مي‌ريزند.
اين ريزش مو 2 تا 3 ماه پس از زايمان مشخص مي‌شود و تعداد زيادي از موها هنگام شانه زدن يا برس‌كشيدن مي‌ريزند. ريزش موي ناشي از زايمان، يك تا 6 ماه طول مي‌كشد و معمولا با رشد طبيعي موها جايگزين مي‌شود. حتي بعد از سقط جنين (خودبه‌خود يا عمدي) نيز چنين ريزش مويي ايجاد مي‌شود. البته در اين ميان، خانم‌هايي هم هستند كه ريزش موي پس از زايمان را تجربه نمي‌كنند و نمي‌توان گفت تمام خانم‌ها با هر بارداري دچار ريزش مو مي‌شوند.
در مورد ريزش موي پس از زايمان توصيه مي‌كنم از دستكاري‌كردن موها تا حد ممكن خودداري كنيد و آنها را با يك برس نرم ساخته شده از كرك طبيعي برس بزنيد و با ملايمت شامپو كنيد. براي خشك كردن آنها را با يك حوله خشك ببنديد و از يك مدل موي طبيعي و راحت كه نياز به بستن و دستكاري نداشته باشد، استفاده كنيد. اين نوع ريزش مو به ندرت بيش از 4 ماه طول مي‌كشد.
بعضي از خانم‌ها ابراز نگراني مي‌كنند كه مبادا طاس شوند و عنوان مي‌كنند که موهايشان از ريشه كنده مي‌شود. من به آنها مي‌گويم که نبايد نگران باشيد چون موهايتان از ريشه كنده نمي‌شوند و احتمالا شما موهايي را مي‌بينيد كه وارد فاز استراحت شده‌اند و به طور طبيعي مي‌ريزند. وقتي موي جديدي رشد مي‌كند و جاي موي ريخته شده را مي‌گيرد، موهاي چماقي اتصال محكمي به پوست سر نداشته و ممكن است به آساني با شستن، برس زدن يا شانه كردن كنده شوند. اگر مو در فوليكول مانده باشد وقتي وارد مرحله رشد مجدد شد موي تازه آن را به بيرون رانده و رشد مي‌كند.
بعضي از مردم موهاي چماقي را با موهاي ريشه‌دار اشتباه گرفته و فكر مي‌كنند كه جايگزين نمي‌شوند. اتفاقا اگر موها داراي سرچماقي باشد بايد متوجه شويد كه ريزش طبيعي داريد. موهايي كه داراي سرچماقي نباشند احتمالا با دستكاري زياد شما شكسته شده‌اند.
اگر ريزش مو روزانه به 50 تا 100 تار مو برسد هم كاملا طبيعي است و جاي نگراني ندارد. لازم است به نكات كليدي‌اي كه درخصوص ريزش موي پس از زايمان اشاره شد توجه كنيد و اگر بيش از چندماه طول كشيد و حالت موهايتان برگشت‌پذير نشد براي بررسي‌هاي بيشتر به متخصص پوست و مو مراجعه كنيد، البته اين احتمال بعيد است.

پي‌نوشت‌ها:
 

* متخصص پوست و مو

منبع:www.salamat.com

 [موضوع : ]
[ دوشنبه 13 تير 1390 ] [ 10:33 ] [ مامانی و بابایی ] [ ]